Om Höga Kusten Ski Tour

Välkomna till Höga Kusten Ski Tour!

Höga Kusten Ski Tour har premiär 2020 och genomförs i vintervackra Örnsköldsvik, en del av Höga Kusten!

Tävlingarna genomförs under tre dagar med fyra deltävlingar där alla tävlingar ingår i Höga Kusten Ski Tour. Under de tre första deltävlingarna, som alla innehåller olika utmaningar och moment som distans, skicross/teknik samt uppför och utförsåkning, samlas poäng och bonussekunder som avgör startordningen inför den avgörande jaktstarten. Jaktstarten avgör den slutgiltiga placeringen i Höga Kusten Ski Tour. Tävlingen är utformad för att ge möjligheter att skaffa sig fördelar genom de olika deltävlingarna, men samtidigt behålla spänning och möjlighet för alla att vara med om den slutgiltiga segern i Höga Kusten Ski Tour, detta genom antal bonussekunder som kan samlas samt fördelning av olika moment och den avslutande Jaktstarten som körs i klassisk stil, medan de tre inledande deltävlingarna körs i fri stil.

 

Höga Kusten Ski Tour är ett samarrangemang bestående av Hägglunds Ski Team, Vårby IK, Husums IF SK samt Nätra SK.


Tävlingsledning

FunktionNamnEpostTelefon
Tävlingsledare:Ulrik Ulander ulrik.ulander@gmail.com 070-524 49 60
Tävlingssekreterare:Björn Eriksson info@hogakustenskitour.se 070-290 87 47
Tidtagningschef:Björn Rudlund bjorn.rudlund@gmail.com 070-523 34 32
Ansvarig Prisutdelningar:Camilla Andersson070-341 41 08
Web/Information:Jens Boveng jens.boveng@coreit.se 070-656 72 74
Biträdande Tävlingsledare:Urban Edlund (Hägglunds Ski Team) urban@nylandersbil.se 070-668 86 71
Magnus Dahl (Vårby IK) magnus.dahl@mdprojekt.se 070-213 23 19
Jan Gidlund (Husums IF SK) jan.gidlund@hotmail.com 070-216 72 80
Jens Hannemann (Nätra SK, tävling Bjästabacken) jens.hannemann@gmail.com 070 510 47 66
Boendeansvarig:Anna Mannelqvist anna.mannelqvist@umu.se 070-661 51 91

Om Höga Kusten

Tiotusen år av landhöjning

Tiotusen år av nya utsikter

 

Söker du naturupplevelser på riktigt hög nivå? Då är vårt vackra världsarv Höga Kusten ett måste. Längs Norrlandskusten, mellan Härnösand och Örnsköldsvik, finns världens högsta kustlinje med helt unika bevis på hur landet rest sig efter varje istid.
Hos oss slår du läger med människor från hela världen. Du väljer själv om du andas in naturen, dofterna och kulturen långsamt eller höjer pulsen i en spännande aktivitet. Oavsett vilket, törs vi lova att du tappar andan av den storslagna utsikten.

 

Välkommen till Höga Kusten!